• PCM Coventry
  • Konto bankowe [Nr: 00617519, SC: 30-94-57]
A A A
  • Wciąż znajdujemy się w czasie pandemii. Możemy jednak uczestniczyć we Mszy św. przy zachowaniu wszelkich zasad sanitarnych: maseczki, dezynfekcja, dystans. Nie wolno nam gromadzić się przed i po Mszy św. w grupach. Wszystkie Msze św. w naszym kościele są sprawowane według grafiku umieszczonego w biuletynie. W niedziele o godz. 11.00 Msza św. jest transmitowana online na naszej stronie facebookowej: Polska Wspólnota Katolicka w Coventry.
  • Zapraszamy na godzinną adorację Najświętszego Sakramentu w ciszy w poniedziałek o godz. 19.00. Będzie możliwość skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania.
  • W piątek przypada Uroczystość św. Wojciecha, głównego patrona Polski. Zapraszamy na Msze św. o godz. 10.30 i 19.00. Z racji uroczystości w tym dniu nie obowiązuje post.
  • Spotkanie dla kandydatów do bierzmowania odbędzie się w przyszłą niedzielę, po wieczornej Mszy św.
  • BIERZMOWANIE: Spowiedź dla młodzieży bierzmowanej odbędzie się w czwartek, 13 maja, o godz. 18.00. Po wieczornej Mszy św. będzie próba. Uroczystości bierzmowania udzieli ks. prał. Stefan Wylężek, rektor PMK, w piątek, 14 maja, podczas wieczornej Mszy św. Ksiądz Biskup Arkadiusz Okroj z Pelplina przyjedzie do naszej parafii z sakramentem bierzmowania w przyszłym roku.
  • I KOMUNIA ŚW.: Spowiedź dla dzieci I-komunijnych i odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych odbędzie się w piątek, 28 maja, o godz. 18.00. Uroczystość pierwszej Komunii św. odbędzie się w naszej parafii w niedzielę, 30 maja, na Mszach św. o godz. 11.00 i 13.00. Poświęcenie świec, modlitewników i różańców będzie miała miejsce w sobotę, 1 maja, na zakończenie zajęć w Polskiej Szkole Sobotniej.
  • Dziękujemy wszystkim za troskę o utrzymanie parafii (opłacenia rachunków, podatków etc.). Można składać ofiary na konto parafii z dopiskiem GIFT AID lub TACA. Nr konta znajduje się na stronie internetowej: (nazwa konta: PCM Coventry, numer konta: 00617519, nazwa banku: Lloyds Bank, sort code: 30-94-57). Dobrowolne ofiary na parafię możemy składać do dwóch skrzyń usytuowanych przy obu wyjściach do świątyni. Za wszelkie ofiary składane w tym trudnym dla nas wszystkim czasie, serdeczne Bóg zapłać.
  • Na stronie internetowej www.pcmew.org można znaleźć informacje na temat kursów przedmałżeńskich organizowanych online w polskich parafiach. Parom anglojęzycznym polecamy stronę Smart Loving.  
  • PODZIĘKOWANIA: Składamy serdeczne podziękowania wszystkim panom, którzy pomagali, zarówno w piątek, jak i w sobotę, w przygotowaniu terenu do położenia trawy na placu przykościelnym. Szczególne podziękowania należą się p. Krzysztofowi Maduzi za jego fachowe koordynowanie pracy.

OKRUCHY SŁOWA: o. Maciej Zięba OP

Uczniowie są śmiertelnie przerażeni – tortury i męka Nauczyciela były niezwykle okrutne. A zaangażowanie się w proces Jezusa najważniejszych postaci w Jerozolimie zwiastowało zarazem, że prześladowania nie będą ograniczone tylko do przywódcy. Dlatego niektórzy uczniowie ukrywają się w mieście, a inni z niego uciekają. Dlatego też, później, już po spotkaniach ze Zmartwychwstałym, w ich opowieściach – jak w dzisiejszej mowie św. Piotra – można usłyszeć nutę triumfu: „Jezusa Nazarejczyka, męża, którego posłannictwo Bóg potwierdził wam niezwykłymi czynami, cudami i znakami… przybiliście rękami bezbożnych do krzyża i zabiliście, lecz Bóg wskrzesił Go, zerwawszy więzy śmierci”. Na razie jednak dwaj przestraszeni uczniowie uciekają z Jerozolimy, a spotkawszy Nieznajomego, po długiej rozmowie postanawiają przenocować z nim w Emaus (około 11 km od stolicy). Uczniowie ci nie stracili wiary. Nadal mówią o Jezusie jako o „proroku potężnym w czynie i słowie wobec Boga i całego ludu”. Dlaczego więc w swoim Towarzyszu, nie widzą Chrystusa?

Po pierwsze, są zajęci głównie swoimi troskami. Nauczyciel został zamordowany, a ich życie jest zagrożone. Te strapienia przesłaniają im aktualne spotkania z innymi ludźmi. Po drugie, martwi ich przyszłość. Wraz z śmiercią Mistrza umarła ich nadzieja: „A myśmy się spodziewali…” – wyznają Towarzyszowi drogi. Marzenia o wyzwoleniu spod rzymskiej okupacji dzielą z prawie wszystkimi Żydami swego czasu. To lęk zakorzeniony w przeszłości i obawy o przyszłość wykorzeniają obu uczniów z chwili obecnej. Chrystus przywraca ich teraźniejszości. Najpierw za pomocą Pisma objaśnia jej sens, pokazuje głębsze znaczenie wydarzeń, a potem wziąwszy chleb, odmawia błogosławieństwo. To ważne, bo ten grecki czasownik „ευλογεω” – „błogosławić, wielbić” pojawia się w Ewangeliach Mateusza i Marka w opisie Ostatniej Wieczerzy tuż obok czasownika „ευχαριστεω”, „być wdzięcznym, wyrażać dziękczynienie” – ściśle więc wiąże się z ustanowieniem Eucharystii. Także w Emaus uczniowie uznają go za znak rozpoznawczy Chrystusa – „wtedy Go poznali przy łamaniu chleba”.

Spotkanie uczniów idących do Emaus jest więc nie tylko wydarzeniem sprzed dwóch tysięcy lat, ale i przypomnieniem, że najpełniej spotykamy Chrystusa w Eucharystii. I że nasze troski i marzenia mogą nam zamykać oczy na rzeczywistość i potrafią przesłonić oblicze Chrystusa. Dlatego chrześcijańską odpowiedzią na wszelkie życiowe problemy jest przyniesienie do Chrystusa swych strapień, a także planów i zamierzeń oraz zanurzenie naszego dziś w odwiecznym dziś Eucharystii – świętej uczcie ze Zmartwychwstałym Jezusem.


OFIARY SKŁADANE PRZEZ PARAFIAN

 Taca: £414.43;

Specjalna kolekta - PMK: £478.12;

Gift Aid: £180.50;

Świece: £68.21;

Biuletyny: £10.91;

Ofiara na kościół: R. Roth £ 50.00;

Wszystkim Darczyńcom składamy serdeczne podziękowania!!! Za złożone dary na nasze cele parafialne. Bóg zapłać!


Niedziela, 18 IV 2021 - III Niedziela Wielkanocna

9.00 o błogosławieństwo Boże dla Grzesia Mizery z okazji urodzin - int. Rodzice z Bratem

10.30 NABOŻEŃSTWO RÓŻAŃCOWE

11.00 (online) śp. Zenon Stężycki - int. Syn z Rodziną

18.00 o błogosławieństwo Boże dla Oliwii Łuszcz z okazji 13-tych urodzin - int. kochający Rodzice wraz z Rodzeństwem

Poniedziałek, 19 IV 2021

10.30 1) śp. Władysław Czubak (40 roczn. śmierci)

2) o błogosławieństwo Boże dla Lesi Bandury z okazji jej urodzin

19.00 ADORACJA NAJŚWIETSZEGO SAKRAMENTU

Wtorek, 20 IV 2021

10.30 o błogosławieństwo Boże dla nowo narodzonego Marcelego Cypriana Morwood

19.00 o Boże błogosławieństwo, dary Ducha Św. przez ręce Najświętszej Maryi Panny dla naszych kapłanów - int. Rodzina Kapłonów

Środa, 21 IV 2021

9.00 NUNEATON CREMATORIUM: Pogrzeb śp. Mariusza Dąbrowskiego

10.30 śp. Edward i Helen Telus - int. Małżonka i Matka

Czwartek, 22 IV 2021

10.30 w intencji Parafian

19.00 dziękczynna za opiekę Trójcy Przenajświętszej - int. Rodzina Gronków

Piątek, 23 IV 2021 - Uroczystość św. Wojciecha

10.30 śp. Maria Kibilska - int. Córka B. Kitt

19.00 w intencji Parafian

Sobota, 24 IV 2021 - Wspomnienie św. Jerzego

18.00 śp. ks.  Adam Szczerbiński (31 roczn. śmierci)

Niedziela, 25 IV 2021 - IV Niedziela Wielkanocna

  9.00 śp. Matylda i Stanisław Hajkowscy - int. T. Rutkowska

10.30 NABOŻEŃSTWO RÓŻAŃCOWE

11.00 (online) o błogosławieństwo Boże dla Eleonory i Bogusława Skowrońskich z okazji 40-tej rocznicy ich małżeństwa

18.00 o błogosławieństwo Boże i potrzebne łaski Boże dla rodziny English