Biuro Parafialne

Czynne w godzinach:

 

Wtorki 11.00-12.30
Czwartki 17.30-18.30
Soboty 16.00-17.30

 

tel. 024 7622 2455

Aktualnie gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 2 gości 
Ks. Andrzej Budzyński (2001-2004)

Tego samego dnia jego następcą został ks. Andrzej Budzyński, długoletni proboszcz z Northampton, kapłan gnieźnieński1. Od początku swego kapłaństwa związany był on z posługą wśród Polonii angielskiej2. Do jego obowiązków należała również troska o wspólnotę polską w Leamington Spa, ze względu na zły stan zdrowia duszpasterza z Redditch, ks. kanonika Franciszka Gołębia3.

Z obecnością ks. Budzyńskiego w Coventry związane są uroczystości 40-lecia budowy kościoła parafialnego, które odbyły się trzy miesiące po jego przybyciu do parafii, 8 grudnia 2001 roku. Przewodniczył im abp Szczepan Wesoły, w towarzystwie ks. infułata Stanisława Świerczyńskiego, rektora PMK, ks. prałata Janusza Tworka, sekretarza PMK i ks. Jana Zaręby, poprzedniego proboszcza. Podczas tych ceremonii poświęcono dzwon, zakupiony jeszcze przez poprzednika oraz figurę Matki Bożej Fatimskiej. W związku z tym wydarzeniem, proboszcz nabył dla parafii kielich do spożywania Eucharystii pod dwiema postaciami.

8 października 2004 roku ks. Budzyński został przeniesiony do Trowbridge i Bath, gdzie pracuje do dnia dzisiejszego.


Przypisy:
1. Ur. 22 XI 1949 w Mikołajewicach k. Gniezna, jako syn Stanisława i Marianny. W Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Chrobrego w Gnieźnie zdał egzamin dojrzałości zdał w czerwcu w 1967. Tego samego roku wyjechał do Francji, gdzie wstąpił do Polskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Paryżu, studiując równocześnie na L’Institut Catholique de Paris. 8 VI 1974 otrzymał święcenia kapłańskie w katedrze w Gnieźnie, z rąk bpa Lucjana Bernackiego, sufragana archidiecezji gnieźnieńskiej. A. Budzyński, Życiorys, [mps], APMK, s. 1; F. Jabłoński, Błogosławione stopy – Świętowojciechowi Misjonarze, Warszawa 2007, s. 383.
2. Po święceniach kapłańskich, ks. Budzyński został skierowany do pracy duszpasterskiej w Anglii. Najpierw był wikariuszem w parafii pw. Matki Bożej Ostrobramskiej w Bristolu (1974-78), Swindon (1978-80) i w Londynie na Balham (1980-81). 1 VI 1981 został proboszczem parafii pw. św. Stanisława i Wawrzyńca w Northampton, obejmując duszpasterską troską również Polaków z Wellingborough, Rushden i okolic. Posługę tę sprawował przez 20 lat. A. Budzyński, Życiorys, dz. cyt., s. 1; F. Jabłoński, Błogosławione stopy …, dz. cyt, s. 383.
3. F. Jabłoński, Błogosławione stopy …, dz. cyt., s. 384.


B. Nowak, Dzieje polskiej Parafii pw. św. Stanisława Kostki w Coventry i Rugby 1949-2009, Poznań 2011, s. 40.

 

Privacy Notice

for the Local Polish Catholic Mission in Coventry

[the church of St. Stanislaus Kostka]
part of the Polish Catholic Mission in England and Wales
(click here to download)

 

 

Statystyka strony

Odsłon : 753934