• PCM Coventry
  • Konto bankowe [Nr: 00617519, SC: 30-94-57]
A A A

Trudno ustalić datę powstania chóru, choć już jesienią 1948 roku istniała w parafii grupa miłośników wspólnego śpiewania. Gdy w maju 1949 roku przybył do parafii ks. Narcyz Turulski, był już chór mieszany pod batutą Kazimierza Kaczmarka. Msze św. odbywały się wówczas w angielskiej parafii Christ the King. Tam też, w sali przy kościele, odbywały się próby chóru. Rok później w parafii pracował już ks. Celestyn Sowiński. To właśnie maj 1950 rok, kiedy on roztoczył opiekę duchową nad chórem, uważany jest za oficjalną datę jego powstania. Chór liczył wtedy 26 osób.

Przez kolejne dziesięć lat, kiedy Msze św. odprawiane były w angielskich kościołach, chór cieszył się przychylnością miejscowych proboszczów. Był to przez szereg lat chór męski, którego dyrygentem był Józef Deręgowski. „W czasie swego istnienia chór przeżywał wzloty i upadki, czasem nawet zmuszony był zawiesić swoją działalność. Przyczyn było wiele, jak brak dyrygenta, pianisty, problemy rodzinne chórzystów i wyjazdy rodaków z Coventry”. Po ustąpieniu Józefa Deręgowskiego, batutę dyrygenta przejął Zenon Woźniak, który dojeżdżał na próby z Birmingham.

W latach 60-tych, ze względu na uprzemysłowienie miasta i stworzeniu wielu miejsc pracy, do Coventry przybyło również wielu miłośników śpiewu. Powstał wówczas na nowo chór mieszany. Na jednym z zebrań zdecydowano, że patronem chóru pozostanie św. Cecylia. Wtedy też przystąpiono do Zrzeszenia Chórów środkowej Anglii. Kolejnym dyrygentem został ponownie Józef Deręgowski. Chór zaczął prężnie działać. Niestety, kłopoty rodzinne zmusiły dyrygenta do ustąpienia. Istnienie chóru znowu było zagrożone.

Przez pewien czas z Birmingham dojeżdżał ks. Stanisław Świś CRL, wikariusz parafii. Potem dyrygował ks. Jacek Trochim, wikariusz parafii w Coventry. Po jego przeniesieniu do polskiej parafii w Cambridge, batutę dyrygenta przejął Wacław Bochenek, a po nim Ludwik Skrzeczkowski. Przez długie lata z chórem współpracowały pianistki Elżbieta Jacobs, Janet Lipska, Viola Kulka i, aż po dzień dzisiejszy, Joanna Kunda i Katarzyna Auguściak. Natomiast prezesami chóru wybierani byli kolejno Franciszek Kocur, Ludwik Skrzeczkowski, Mikołaj Wojtowicz oraz Teresa Zajkowska, Teresa Jaszczyk, Wanda Choroszucha, Elżbieta Schulha, Halina Musielok.

Dorobek chóru to około dwustu opracowań pieśni kościelnych i świeckich. Chór śpiewał regularnie raz w miesiącu na Mszy św. niedzielnej, na akademiach z okazji uroczystości Chrystusa Króla i rocznicy Niepodległości Polski, dożynkach parafialnych. Był zapraszany gościnnie do innych polskich parafii, ale i w Coventry do Belgrade Theatre, na wieczorki mniejszości narodowych Coventry, kilkakrotnie do anglikańskiej katedry. Wyjeżdżał na koncerty zrzeszenia chórów lub gościł ich w swojej parafii.

Chór zorganizował również swoje dwa koncerty. Pierwszy odbył się w 1975 roku z okazji 25-lecia powstania chóru. Gospodarzem była wówczas prezes Teresa Zajkowska, a dyrygentem Ludwik Skrzeczkowski. Drugi koncert odbył się pięć lat później, w 1980 roku z okazji 30-lecia powstania chóru. Dyrygował ponownie Ludwik Skrzeczkowski, a gospodarzem była Teresa Jaszczyk. W obu koncertach brał udział także bratni chór „Echo” z Rugby. Zwłaszcza drugi koncert okazał się wielkim wydarzeniem w życiu parafii. W repertuarze były 25 pieśni: religijne, patriotyczne, rycersko-wojskowe i rozrywkowe, nie zabrakło też pieśni Schuberta, Verdiego i Brahmsa. Koncert odbił się szerokim echem w polonijnej prasie: „30-lecie pracy artystycznej na niwie śpiewaczej, tyle lat pracy zespołowej dla utrzymania i kultywowania polskiej pieśni na obczyźnie. Ile zmian zaistniało na przestrzeni 30 lat, a chór istnieje i śpiewa na chwałę Bożą i ku pokrzepieniu serc rodaków. Wykonanie wokalne świadczyło o dobrym przygotowaniu i wysokim poziomie artystycznym”. Biskup Szczepan Wesoły w liście gratulacyjnym napisał m.in.: „Pieśń dobrze wykonana, poprzez tekst, melodię i harmonię, pomaga do głębszego włączenia się w tajemnice liturgiczne i do pełniejszego ich przeżywania. Pieśń najdłużej zachowa żywe uczucia narodowe”.

Przez kolejne piętnaście lat chór śpiewał wszędzie tam, gdzie zachodziła potrzeba i z potrzeby własnego serca. W 1991 roku wystąpił nawet z koncertem kolęd w programie Poles Apart, miejscowej rozgłośni radiowej BBC Coventry & Warwickshire. Niestety, od 1995 roku chór znowu zaczął borykać się z poważnymi problemami personalnymi. Brak dyrygenta, pianistki, choroby i kolejne odejścia przerzedziły szeregi chórzystów. Regularne próby i spotkania stały się niemożliwe. W czerwcu 1997 roku chór wystąpił z Zrzeszenia Chórów środkowej Anglii. Od tego czasu chór śpiewa jedynie w parafii, kiedy jest taka potrzeba, zwłaszcza podczas świąt parafialnych i ceremonii pogrzebowych. Kilka osób z chóru śpiewa regularnie psalmy responsoryjne podczas Mszy św. o godz. 11.00 w każdą niedzielę. W 2008 roku chór wystąpił ponownie na celebracji Roku św. Pawła w anglikańskim kościele St. Paul na Foleshill Road w Coventry wraz z młodzieżową scholą parafialną.